Az utak királya
Dávid 2005.05.18. 10:52
Kamion és a kamionos ipar
-Az országút királyai- Általában az amerikai kamionokról és a kamionos iparról
Minthogy maga az Egyesült Államok nagymértékben különbözik Európától (különösképp kishazánktól), ebből adódóan a tengerentúli kamionok és az egész kamionos ipar egy teljesen külön világ!
Míg Magyarország területe mindössze 93.096km2, addig az USA 9.393.125km2-el büszkélkedhet. Megközelítőleg 240.000.000 ember nagy része a K-i és Ny-i part mentén él, ami mintegy 4.500km-re található egymástól. De az ország belső területén fekvő nagyvárosok is - európai szemmel nézve - hatalmas távolságra fekszenek egymástól. A nagy távolságok leküzdésére igen jól kiépített államközi (Interstate) gyorsforgalmi úthálózat áll rendelkezésre, ugyanis az ’50-es években Eisenhower elnöksége alatt az ország hatalmas autópálya-építési lázban égett. (Jelenleg is az USA rendelkezik a földön a leghosszabb úthálózattal.) Ezekre az autópályákra (Amerikában freeway-nek hívják) igencsak szükség van, mivel az áruk több, mint 80%-át közúton szállítják. Innen ered a híres mondás: If you have got it a truck brought it! (Amid van, azt kamion szállította!)
Ha pár szóval kellene jellemeznem az Egyesült Államokat, e szavak közt természetesen ott szerepelne a gigantománia. Nemcsak az ország hatalmas, de az emberek által létrehozott dolgok is sokkal nagyobbak, mint a föld bármely más részén. Különösképp igaz ez a megállapítás a kamionokra (bár ez a távolságok miatt érthető is). Jelenleg nyolc cég gyárt kamiont, és a távolsági fuvarozásra készült típusoknál mindegyikük legalább 70’’-es (178cm) hálófülkét épít az alvázakra.
Fuvarozás szempontjából Európához képest alapvető különbség az Újvilágban kialakult owner/operator (tulajdonos/üzemeltető) forma, ami azt jelenti, hogy: - adott egy kamionos, aki rendelkezik egy saját szerelvénnyel, és van egy egyszemélyes vállakozása; - vagy akinek van egy kamionja, vagy egy teljes szerelvénye, és le van szerződve egy kisebb vagy nagyobb céghez, aki biztosítja számára a fuvarozandó árút (ha kell a pótkocsit is), és a kamion a cég neve alatt fut. Ebben az estben a kamionnal kapcsolatos összes ügyintézés (pl.: szervízelés) a tulajdonosra, tehát a sofőrre hárul. (legtipikussab esete a bútor és luxusautó fuvarozás). Természetesen jelen van az itthon is megszokott alkalmazotti viszony is, mikor az autó a cégé, és az alkalmazott csak sofőr szerepet tölti be.
Több cég, mint például a Peterbilt, Kenworth, Freightliner, jelenleg is gyárt, ún. klasszikus stílusú ’70-es, ’80-as évek formavilágát idéző kamionokat, melyek az owner/operátorok körében népszerűek, míg a legmodernebb áramvonalas típusokat, a kisebb üzemanyag-fogyasztás és az alacsonyabb karbantartási költségek miatt a nagy cégek vásárolják. Mostanra a cégek már csak az alvázakat és a fülkéket gyártják, míg a nagyobb fődarabok (motor, váltó, hidak) a beszállítóktól származnak; kivétel a Mack és a Volvo. De ez esetben is lehetőség van külső beszállítóktól való rendelésre.
Ennek az építési módnak köszönhetően sok owner/operator újít fel ’50-es, ’60-as évekbeli kamionokat: egy új alvázra rákerül a régi fülke, és a legkorszerűbb 500-600LE-s motor, sebességváltó, stb. Ehhez még hozzájárul, hogy számos cég készít kiegészítőket a kamionok dekorálására, és még mindig nagy divat a szerelvények airbrush festményekkel való díszítése is. Ezért rengeteg gyönyörű ’custom’ kamion készül. Mindezek eredményeként, minden évben, számos városban ún. TRUCK SHOW-k kerülnek megrendezésre, ahol a gyártók és kamionos ipar többi „szereplői” mutatják be termékeiket. A rendezvények fénypontja a kamion szépségverseny, ahol ún. „Working Show Truck”, tehát az árufuvarozásban dolgozó kamionok vehetnek részt. Ilyen, pl.: a Las Vegas-ban, vagy a Louisville-ben rendezett Truck Show is.
A ’80-as évek elején hozott közúti árufuvarozást szabályzó törvények egyik legpozitívabb pontja, hogy az addigi szabályokkal szemben már nem a szerelvények teljes hosszát maximálják, hanem csak a félpótkocsikét 57 lábban(17,37m). Jellemzőek még a 48’, 53’, 55’-as félpótkocsik. (Európában egy nyerges szerelvény max. hossza 16,5m, ebből 13,62m a félpót.) Hátrány viszont, hogy alacsony az összgördülőtömeg, amit 80000Ibs (fontban) maximáltak. Ez 36,3t-nak felel meg, szemben az európai 40t-val.
Bizonyos speciális áruk fuvarozásánál, ahol kicsi a szállítandó (bruttó) tömeg, pl.: bútorok, autók, lehetőség van a szerelvény saját tömegének növelésére, melynek egyik leginkább alkalmazott módja a vontatókra szerelt hatalmas hálófülke (helyesebben kisebb lakás). Ezek általában 90” és 100”-nél kezdődnek, de nem ritkák a 150”, esetleg 170”-es lakosztályok sem. Mindezen tények ellenére számos probléma jellemzi az amerikai kamionozást (is, olyan problémák, melyek a világ más részein fokozottan vannak jelen):
- az emelkedő üzemanyagárak
- a vezetési - és pihenő idő szabályozása
- az állandóan telített kamionos pihenők
- a lassuló amerikai gazdaság kisebb szállítási igényei
- az újonnan eladott kamionok számának a csökkenése
- a kamionosok kiszolgáltatottsága a megbízókkal szemben
- az elvégzett munkáért járó alacsony fizetés
A helyzet nagymértékben hasonlít a ’70-es évek végén lezajlottakhoz. Akkor egy átfogó rend(elk)ezéssel sikerült szabályozni a problémát. Ezt a témát járta körül annak idején a Konvoj c. film is. Mindezek ellenére reménykedjünk, hogy a helyzet rövid időn belül javulni fog! És ne feledjük, hogy az emberek minden helyzetben jobban szeretnek panaszkodni, mint „elégedettségüknek hangot adni”! A negatív jelek ellenére pedig kint számos olyan dologgal találkozhatunk, ami nálunk akár még csak álomnak is meredek!!!
|